Yeni Kay─▒t PDF Yazdřr E-posta

 

AÇIK Ö─čRET─▒M L─▒SES─▒ 2015 - 2016 E─č─▒T─▒M Ö─čRET─▒M YILI 1. DÖNEM KAYIT KILAVUZU

 B A ┼č V U R U L A R:
1. Aç─▒k Ö─čretim Lisesi 2015 - 2016 E─čitim Ö─čretim Y─▒l─▒ 1. Dönem Yeni Kay─▒t Ba┼čvuru Tarihleri: 02 Eylül - 09 Ekim 2015Ba┼čvuru Yeri:
• AÖL Aç─▒k Ö─čretim Lisesine yeni kay─▒t yapt─▒racak ö─črenciler ─▒l ve ─▒lçelerde Bulunan MEM ve Halk E─čitimi Merkezi Müdürlüklerine
 müracaat edeceklerdir.

Yeni Kay─▒t Kat─▒l─▒m Bedeli: Aç─▒k Ö─čretim Lisesine AÖL yeni kay─▒t yapt─▒racak ö─črenci aday─▒ her y─▒l belirlenen yeni kay─▒t kat─▒l─▒m bedelini yat─▒rmak zorundad─▒r. 2015 y─▒l─▒ için yeni kay─▒t kat─▒l─▒m bedeli olarak belirlenen 25 Liran─▒n;

— 25.00TL.’yi Ziraat Bankas─▒, Vak─▒flar Bankas─▒ veya Halk Bankas─▒n─▒n herhangi bir ┼čubesine T.C. Kimlik numaralar─▒n─▒ bildirerek  MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlü─čü, Döner Sermaye ─▒┼čletmesi Müdürlü─čü hesab─▒na yat─▒racak.
— ─▒lk kay─▒t kat─▒l─▒m bedelinin 5 TL’ si ise Halk E─čitimi Merkezi veya Mesleki E─čitim Merkezi Müdürlü─čü Okul Aile Birliklerinin verece─či banka hesap numaras─▒na veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz kar┼č─▒l─▒─č─▒nda ödenecektir. ─▒lk Kay─▒t için Kat─▒l─▒m Bedelinin ödendi─či, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayd─▒n─▒z─▒n gerçekle┼čmesini engeller. Bunun için Kat─▒l─▒m Bedelinizi do─čru hesaba yat─▒rd─▒─č─▒n─▒za emin olunuz.

─▒lk Kay─▒t Kat─▒l─▒m Bedeli anla┼čmal─▒ bankalar─▒n ATM’lerin den yat─▒r─▒lmaktad─▒r. Bankamatikten Para Yat─▒r─▒l─▒rken ─▒zlenecek Ad─▒mlar

1-G─▒R─▒┼č tu┼čuna bas─▒n─▒z.

2-Dil seçeneklerinden TÜRKÇE tu┼čuna bas─▒n─▒z.

3-Ana sayfadan ÖDEME ─▒┼čLEMLER─▒ tu┼čuna bas─▒n─▒z.

4-E─č─▒T─▒M ÖDEMELER─▒ tu┼čuna bas─▒n─▒z.

5-Kar┼č─▒n─▒za gelen seçeneklerden M.E.B ÖDEMELER─▒ ni seçiniz.

6-Ödeme yapmak istedi─činiz s─▒nav türünü seçiniz. (AÇIK Ö─čRET─▒M L─▒SES─▒ YEN─▒ KAYIT ÜCRET─▒)

7-ATM tu┼člar─▒ yard─▒m─▒yla TC K─▒ML─▒K NUMARANIZI girin ve G─▒R─▒┼č tu┼čuna bas─▒n─▒z.

8-Yat─▒raca─č─▒n─▒z 20 TL’yi düzgün biçimde haz─▒rlay─▒n ve DEVAM tu┼čuna bas─▒n─▒z.

9-Paran─▒z─▒ ekranda gösterildi─či ┼čekilde bölmeye yerle┼čtirin ve G─▒R─▒┼č tu┼čuna bas─▒n─▒z.

10-Para tan─▒mlama i┼člemi için lütfen bekleyiniz.

11-Yat─▒rd─▒─č─▒n─▒z tutarla ekrandaki tutar─▒ kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒n, kabul edilen tutar─▒ onaylamak için DEVAM tu┼čuna bas─▒n─▒z.

12-Ekranda görünen bilgilerin do─črulu─čundan emin olduktan sonra onay için EVET tu┼čuna bas─▒n─▒z.

13-Paran─▒z yat─▒r─▒l─▒rken lütfen ATM’den ayr─▒lmay─▒n─▒z.

14-─▒┼čleminiz tamamland─▒ktan sonra makbuzunuzu almay─▒ unutmay─▒n─▒z. 

  • Dikkat: Türkiye’de ikamet eden yabanc─▒ uyruklu ö─črencilerimizden T.C. Kimlik Numaras─▒ olmayanlar─▒n ilk kay─▒t i┼člemlerini yapt─▒rabilmeleri için Nüfus ve Vatanda┼čl─▒k ─▒┼čleri Müdürlüklerinden yabanc─▒ uyruklular için verilen vatanda┼čl─▒k numaras─▒n─▒ almalar─▒ gerekmektedir. 
  • Dikkat: T.C. Kimlik Numaras─▒ almak zorunda olmayan ki┼čiler ile cezaevlerinde hüküm giymi┼č yabanc─▒ uyruklulardan vatanda┼čl─▒k numaras─▒n─▒ alamayanlar kat─▒l─▒m bedellerini ödeyebilmek için, kay─▒t yapt─▒racaklar─▒ okul/cezaevi ö─čretmeni arac─▒l─▒─č─▒yla Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Müdürlü─čüne, 0 312 213 01 75 numaral─▒ faks ile veya Bu mail adresi spam botlara kar■ř korumalřdřr, g÷rebilmek išin Javascript ašřk olmalřdřr mail adresi ile ula┼čmalar─▒ gerekmektedir. Bu ö─črencilere Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Müdürlü─čü taraf─▒ndan kay─▒t ücretlerini ödeyebilecekleri banka hesap numaras─▒ verilecektir. 

 

 

I. BÖLÜM AÇIK Ö─čRET─▒M L─▒SES─▒ KAYIT ─▒┼čLEMLER─▒

 
1.   Aç─▒k Ö─čretim Lisesine Kimler Ba┼čvurabilir?

Aç─▒k Ö─čretim Lisesine Kimler Ba┼čvurabilir?
a) ─▒lkö─čretim Okulu/ortaokul mezunu olanlar.
b) Lise ve meslek liselerinden ayr─▒lanlar.
c) Yurt d─▒┼č─▒nda ö─črenim görmü┼č olup, ─▒l Milli E─čitim Müdürlükleri ya da Yurt D─▒┼č─▒ndaki E─čitim Ata┼čeliklerinden yukar─▒daki (a) ve (b) maddelerindeki ┼čartlardan birini ta┼č─▒yan Denklik Belgesi olanlar.
d) Rehberlik ve ara┼čt─▒rma merkezlerince düzenlenen Özel E─čitim De─čerlendirme Kurulu Raporuyla Aç─▒k Ö─čretim Kurumu Program─▒na yönlendirilerek il/ilçe özel e─čitim hizmetleri kurulunca yerle┼čtirme karar─▒ al─▒nan özel e─čitim ihtiyac─▒ olanlar, ba┼čvurabilir.  

2.   Kay─▒t Ba┼čvuru Evraklar─▒:

A) E-Okulda Kayd─▒ Olan Ö─črenciler için;

  •  ─▒lkö─čretimi tamamlayanlar, 
  •  Liselerin ara s─▒n─▒flar─▒ndan ayr─▒lanlar, T.C. Kimlik Numaras─▒n─▒ gösteren belge ile müracaatlar─▒n─▒ yaparak, sistem üzerinden al─▒nan kay─▒t raporunu imzalayacaklard─▒r (18 ya┼č─▒ndan küçük ö─črencilerin kay─▒t raporu velileri taraf─▒ndan imzalanacakt─▒r). Al─▒nan rapor olu┼čturulacak ö─črenci dosyas─▒n─▒n içerisine konulacak, dosya üzerine de “eokul bilgilerine göre belge al─▒nmadan kayd─▒ yap─▒lm─▒┼čt─▒r” ifadesi yaz─▒lacakt─▒r. 

B) E-Okulda Kayd─▒ Olmayan Ö─črenciler için;
 
a) ─▒lkö─čretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Ö─črenciler;
a) T.C. kimlik nolu nüfus cüzdan─▒n─▒n fotokopisi,
b) Son alt─▒ ay içinde ön cepheden çekilmi┼č ve 4,5x6 cm. ebad─▒nda bir adet vesikal─▒k renkli foto─čraf,
c) ─▒lkö─čretim  okulu veya  ortaokul  diplomas─▒n─▒n  asl─▒  (diplomas─▒  kay─▒p  olanlar Diploma Kay─▒p Örne─činin asl─▒ ile), ç─▒kma belgesi ya da denklik belgesinin asl─▒,
d) Kay─▒t ücretinin yat─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ gösteren banka dekontunun asl─▒,
e) Kay─▒t i┼člemi tamamland─▒ktan sonra bilgisayardan al─▒nacak yeni kay─▒t ö─črenci raporu (ö─črenci taraf─▒ndan imzalanacak.)

b)
 Orta Ö─čretim Ara S─▒n─▒flar─▒ndan Ayr─▒lanlar;

a) T.C. kimlik nolu nüfus cüzdan─▒n─▒n fotokopisi,
b) Son alt─▒ ay içinde ön cepheden çekilmi┼č ve 4,5x6 cm ebad─▒nda bir adet vesikal─▒k renkli foto─čraf,
c) Alan seçmeli s─▒n─▒f sistemi, s─▒n─▒f sistemi ve kredili sistemden ayr─▒lan ö─črenciler, Tasdikname ve Ba┼čar─▒ Durum Belgesinin asl─▒, (Ek 2 belgesi)
d) Kay─▒t ücretinin yat─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ gösteren belgenin asl─▒.
e) Kay─▒t i┼člemi tamamland─▒ktan sonra bilgisayardan al─▒nacak yeni kay─▒t ö─črenci raporu (ö─črenci taraf─▒ndan imzalanacak.)

 

 
c) Yurt D─▒┼č─▒nda Ö─črenim Görmü┼č Olanlar;
a) T.C. kimlik nolu nüfus cüzdan─▒n─▒n fotokopisi,
b) Son alt─▒ ay içinde ön cepheden çekilmi┼č ve 4,5x6 cm ebad─▒nda bir adet vesikal─▒k renkli foto─čraf,
c) E─čitim Ata┼čeliklerinden veya ─▒l Milli E─čitim Müdürlüklerinden al─▒nan, kredisi ve toplam dönemi yaz─▒l─▒ denklik belgesinin asl─▒,
d) Kay─▒t ücretinin yat─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ gösteren belgenin asl─▒,
e) Kay─▒t i┼člemi tamamland─▒ktan sonra bilgisayardan al─▒nacak yeni kay─▒t ö─črenci raporu (ö─črenci taraf─▒ndan imzalanacak.)

d) Aç─▒k Ö─čretim Lisesinde kay─▒tl─▒ ancak; ö─črencilik durumu “silik” olanlar─▒n ba┼čvurular─▒(Silik Form C):
Silik Form C ile kay─▒t yapt─▒racak ö─črenciler; (Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒t yapt─▒rd─▒ktan sonra en az 2 dönem üst üste kay─▒t yenilemeyen ö─črenciler);
a)  Kay─▒t ücretinin yat─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ gösteren belgenin asl─▒. Not: Yeni kay─▒t alacak okullar bu ö─črencilerin kay─▒tlar─▒n─▒ sistemden Yeni Kay─▒t ─▒┼člemleri menüsü alt─▒ndaki   ?silik  ö─črenci   form   C   giri┼činden?   yapacaklard─▒r.   (Bu  i┼člem   halk   e─čitimi   merkezi müdürlüklerince de yapacakt─▒r.)
e) Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden Tasdikname Alarak Ayr─▒lanlar (Belgeli form c i┼člemi)
a) T.C. kimlik nolu nüfus cüzdan─▒n─▒n fotokopisi,
b) Son alt─▒ ay içinde ön cepheden çekilmi┼č ve 4,5x6 cm ebad─▒nda bir adet vesikal─▒k renkli foto─čraf
c) Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden ald─▒─č─▒ tasdiknamenin asl─▒.
d) Kay─▒t ücretinin yat─▒r─▒ld─▒─č─▒ gösteren belgenin asl─▒.

e) Kay─▒t   i┼člemi   tamamland─▒ktan   sonra   bilgisayardan   al─▒nacak   yeni   kay─▒t   ö─črenci raporu (ö─črenci taraf─▒ndan imzalanacak.)

Not: Aç─▒k Ö─čretim Lisesine tasdikname ile kay─▒t yapt─▒ran ö─črencilerin tasdiknamesinin ikinci sureti ile ortaokul diplomas─▒n─▒ tasdiknameyi kesen okuldan istenecektir. Yeni kay─▒t olan Ö─črencilerden tasdiknameleri e-okul üzerinden kesilmi┼č olanlar─▒n, geldi─či okuldan tasdiknamelerinin ikinci suretleri istenmeyecektir.
       AÖL Aç─▒k Ö─čretim Lisesi ö─črencisi iken tasdikname alarak ayr─▒lan ve tekrar Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒t olmak isteyen ö─črencilerden tasdiknameleri kesinlikle istenecektir. Ö─črenci dosyas─▒ düzenlenirken dosyan─▒n ö─črenci no bölümüne eski Aç─▒k Ö─čretim Lisesi numaras─▒ yaz─▒lacakt─▒r.

      Yeni kay─▒t alacak okullar sistemden Yeni Kay─▒t ─▒┼člemleri menüsü alt─▒ndaki “tasdiknameli ö─črenci form C” giri┼činden i┼člem yapacaklard─▒r. Veri giri┼či yap─▒lan ö─črencilere ait rapor al─▒narak ö─črenciye  imzalatt─▒r─▒lacakt─▒r. Ö─črenci dosyas─▒n─▒n üzeri yaz─▒l─▒p içerisine yukar─▒da s─▒ralanan belgeler konulacakt─▒r.

 


f)      MAÖL Meslekî Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden Tasdikname alm─▒┼č veya halen kay─▒tl─▒ ö─črenci:
a) Mesleki Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden tasdikname alm─▒┼č veya halen kay─▒tl─▒ olan ö─črencilerden, Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒t yapt─▒rmak isteyenler geçi┼č dilekçelerini Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Müdürlü─čüne gönderecektir. Bu ö─črencilerin geçi┼č i┼člemleri Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Müdürlü─čü taraf─▒ndan yap─▒lacakt─▒r.
b) Mesleki Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden tasdikname alarak Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒t için müracaat eden ö─črencilerin evraklar─▒ müracaat ettikleri okullarda ar┼čivlenecek. Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Müdürlü─čüne Geçi┼č dilekçesi d─▒┼č─▒nda herhangi bir evrak gönderilmeyecektir.
c) Sistem üzerinden geçi┼či yap─▒lan ö─črenciler ders seçimini yapacaklard─▒r. Geçi┼č ┼čartlar─▒n─▒ ta┼č─▒mayan ö─črencilere geçi┼člerinin neden yap─▒lmad─▒─č─▒na dair bilgilendirme yaz─▒s─▒ gönderilecektir.

 


Mesleki Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden MAÖL tasdikname alarak kay─▒t yapt─▒rmak isteyen ö─črencilerden istenecek belgeler.
a) Nüfus cüzdan─▒n─▒n fotokopisi,
b) Son alt─▒ ay içinde ön cepheden çekilmi┼č ve 4,5x6 cm ebad─▒nda bir adet vesikal─▒k renkli foto─čraf,
c) Kay─▒t ücretinin yat─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ gösteren belgenin asl─▒,
d) Tasdikname belgesinin asl─▒,
e) Halen Mesleki Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒tl─▒ ancak Aç─▒k Ö─čretim lisesinde okumak isteyen ö─črencilerden, kay─▒t kabul ┼čartlar─▒ uyanlar─▒n Mesleki Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden kayd─▒n─▒n silinerek Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kayd─▒n─▒n yap─▒lmas─▒n─▒ istedi─čine dair dilekçe,
f) Kay─▒t i┼člemi tamamland─▒ktan sonra bilgisayardan al─▒nacak yeni kay─▒t ö─črenci raporu (Ö─črenci taraf─▒ndan imzalanacak.).

 
Not: Kay─▒t yapt─▒racak ö─črencinin Meslekî Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden 1. veya 2. dönem ö─črencisi olarak tasdikname alanlar ile 3. ve 4. dönem olarak tasdikname al─▒p ta 3. ve 4. dönemden notu olmayanlar (3. ve daha sonraki dönemlerden notu olanlar─▒n kay─▒tlar─▒ kesinlikle al─▒nmaz.)
Ö─črencilerin durumu sistem üzerinden incelenerek ö─črencilik durumlar─▒n─▒n kay─▒t kabul ┼čartlar─▒na uyup uymad─▒─č─▒ konusunda ö─črenci bilgilendirilecektir.

 

 

II. BÖLÜM KAYIT ┼čARTLARINA A─▒T ─▒┼čLEMLER

 

1. Denklik ─▒┼člemleri:
Yurt d─▒┼č─▒nda Ö─črenim Gören Ö─črencilerin Denklik ─▒┼člemleri;
a) Yurt d─▒┼č─▒ndaki okullardan al─▒nm─▒┼č olan ö─črenim belgelerinin incelenerek belge sahibinin gördü─čü ö─črenimin, yurdumuzdaki hangi okullara ve bu okullar─▒n hangi s─▒n─▒flar─▒na denk oldu─čunun tespit ettirilmesi gerekmektedir.
b) Denklik i┼člemleri yurt içinde illerde Milli E─čitim Müdürlüklerince kurulan komisyonlarca, yurtd─▒┼č─▒nda ise E─čitim Mü┼čavirlikleri ve E─čitim Ata┼čeliklerinde yap─▒lmaktad─▒r.
c) Denklik belgesi ile Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒t için ba┼čvuran ö─črencinin denklik belgesinde belirtilen düzeylerine göre; ilkö─čretim okulu mezunu veya ara s─▒n─▒f ö─črencisi olanlar─▒n kayd─▒ yap─▒l─▒r.

2. Ba┼čvuru Ücreti Ödemeyecek Ö─črenciler
a) 1974 K─▒br─▒s Bar─▒┼č Harekât─▒nda yaralanan gazilerimizin ile bu mücadelede ┼čehit dü┼čenlerin e┼č ve çocuklar─▒ndan,
b) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile ┼čehit dü┼čenlerin e┼č ve çocuklar─▒ndan,
c) ─▒stiklal madalyas─▒ verilmi┼č, Vatani hizmet tertibinden ┼čeref ayl─▒─č─▒ ba─člananlar;
d) Mahkeme karar─▒yla e─čitim tedbiri verilenler,
Yukar─▒daki ┼čatlardan birini ta┼č─▒yan ö─črencilerimiz durumlar─▒n─▒ belgelendirmek ┼čart─▒yla diploma harc─▒ d─▒┼č─▒nda, yeni kay─▒t, kay─▒t yenileme ve e─čitim giderleri al─▒nmayacakt─▒r.
Söz konusu belgelerin iki adet fotokopisi asl─▒d─▒r gibi yap─▒larak bir tanesi ö─črenci dosyas─▒na konulacak di─čeri de istenildi─činde Aç─▒k Ö─čretim lisesine gönderilmek üzere muhafaza edecektir. (┼čehit ve gazilerimizin e┼č ve çocuklar─▒ndan evlenenler kat─▒l─▒m bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

3. Kay─▒t Ba┼čvurusunun Geçersiz Oldu─ču Durumlar
a) Kay─▒t ücretinin yat─▒r─▒ld─▒─č─▒na dair belge eksikse,
b) Kay─▒t ücretini yat─▒rm─▒┼č ancak Genel Liseler ile MEM’ce görevlendirilen Anadolu Liseleri müdürlü─čüne i┼čletmemi┼čse,
c) Ba┼čvuru i┼člemi zaman─▒nda yap─▒lmam─▒┼čsa,
d) Belgelerinin (Diploma/tasdikname/denklik belgesi) asl─▒ verilmemi┼čse,
e) Ortaokul / ilkö─čretim okulundan sorumlu ders/dersleri var ise,
f) Kat─▒l─▒m bedelinden muaf olan ö─črencilerin muafiyet belgelerinin gönderilmemesi durumunda;
Bu ö─črencilerin kay─▒tlar─▒ kabul edilmez ve kay─▒t evraklar─▒ iade edilir.
 

4. Ba┼čvuru Evraklar─▒
• Genel Liseler ile MEM’ce görevlendirilen Anadolu Liseleri Müdürlü─čünce kurulan kay─▒t kabul komisyonu taraf─▒ndan incelenecektir. ─▒nceleme sonras─▒nda kayd─▒ kabul edilmeyen ö─črencilerin kay─▒t ba┼čvuru evraklar─▒, eksikli─či tamamlanmak üzere ö─črenciye/velisine iade edilecektir.
• Bu durumdaki ö─črenciye kayd─▒n─▒n niçin kabul edilmedi─či bildirilecek.
• Ö─črenci/veli yeni kay─▒t süresi içinde eksik evraklar─▒n─▒ tamamlamayarak teslim etmesi halinde kayd─▒ al─▒nacakt─▒r.
• Ortaokul / ilkö─čretim okulu son s─▒n─▒ftan sorumlu ders/dersleri olanlar─▒n kayd─▒ al─▒nmayacakt─▒r. (Bu durumdaki ö─črenciler Aç─▒k ─▒lkö─čretim okuluna yönlendirilecek veya ortaokuldan mezun oldu─čuna/say─▒ld─▒─č─▒na dair okulundan yaz─▒ getirmesi istenecektir.)
• ─▒┼člemlerin daha h─▒zl─▒ ve do─čru yap─▒lmas─▒ için merkezden at─▒lan mesajlar─▒n okunarak uygulanmas─▒ gerekmektedir.
 
5. Askerlik Ertelemesi:
Askerlik Ertelemesi:  Askerlik kanununda (1111 - 35 /c) yap─▒lan de─či┼čiklikle Aç─▒k ö─čretim Lisesi ö─črencilerine askerlik tecil (erteleme) hakk─▒ verilmi┼čtir. Askerlik ça─č─▒nda olup a┼ča─č─▒daki ┼čartlar─▒ ta┼č─▒yan ö─črencilerimiz, irtibat bürolar─▒ndan (Halk e─čitim merkezleri, Liseler ve Anadolu liseleri) Ek.c2 formunu doldurtup onaylatt─▒ktan sonra Askerlik ┼čubelerine tecil (erteleme) ba┼čvurusunda bulunabilirler.
Tecil ┼čartlar─▒:
1. Askerlik ça─č─▒n─▒n gelmi┼č olmas─▒,
2. Toplam dönemin 12 ve alt─▒nda bulunmas─▒,
3. Erteleme iste─činde bulunaca─č─▒ dönem itibar─▒yla aktif olmas─▒ gerekmektedir.
 

6. Özürlü, Tutuklu ve Hükümlü Ö─črenciler:
a) Özürlü ö─črenciler kay─▒t a┼čamas─▒nda özür durumlar─▒n─▒ sisteme i┼čletip özürlerini belgeleyen raporu ve özürlerini aç─▒kça ifade ettikleri dilekçeyi Genel Liseler ile MEM’ce görevlendirilen Anadolu Lisesi Müdürlüklerine kay─▒t s─▒ras─▒nda vermeleri gerekmektedir.
b) Bu ö─črencilerimize ait listeler ─▒l S─▒nav Yürütme Kuruluna gönderilmektedir. Ancak engelli oldu─čunu belirtmeyen ö─črenciler ile engeli sonradan olu┼čan ö─črenciler, s─▒navdan önce ─▒l S─▒nav Yürütme Kuruluna ba┼čvurduklar─▒ takdirde uygun salonlarda s─▒nava al─▒nacaklard─▒r.
c) Ö─črencinin özür türüne göre, s─▒nav─▒ kurallar─▒na uygun ┼čekilde tamamlamalar─▒na yard─▒mc─▒ olacak ö─čretmenler görevlendirilmektedir.
d) Özürlü ö─črencilerin durumlar─▒na uygun ders materyalleri haz─▒rlama çal─▒┼čmalar─▒ devam etmektedir. Bu durumdaki ö─črencilerimiz kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ genel sorunlar için Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Müdürlü─čüne yaz─▒l─▒ olarak veya telefonla ba┼čvurabilirler.
e) Ceza ve tutuk evlerinde bulunan ö─črencilerin s─▒navlar─▒, bulunduklar─▒ il içinde belirlenen bir cezaevinde yap─▒lmaktad─▒r.
f) Ceza ve tutuk evlerinde bulunan ö─črenciler, kitap ve ders notlar─▒ ile di─čer belgelerini cezaevi ö─čretmeni arac─▒l─▒─č─▒ ile Halk E─čitimi Merkezi Müdürlüklerinden alabileceklerdir.
g) Rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒ doktor raporuyla belgelendirerek s─▒nava evde veya hastanede girecek ö─črenciler s─▒navdan bir ay önce gerekli evraklar─▒ (rapor, dilekçe) ile birlikte Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Müdürlü─čüne müracaat etmelidir.

 
7. AÖL - Aç─▒k Ö─čretim Liselerinde Kullan─▒lan Terimler:
Aktif Ö─črenci : Yeni kay─▒t olan veya kayd─▒n─▒ süresinde yenileyen ö─črencilerimiz için kullan─▒l─▒r.
Donuk Ö─črenci       : Kayd─▒n─▒ bir kez yenilemeyen ö─črencilerimiz için kullan─▒l─▒r.
Silik Ö─črenci : Üst üste en az iki defa kayd─▒n─▒ yenilemeyen ya da Aç─▒k Ö─čretim Lisesi’nden tasdikname ile ayr─▒lan, ö─črenciler için kullan─▒l─▒r.

 


III. BÖLÜM Ö─čRET─▒M S─▒STEM─▒, DERS SEÇ─▒M─▒ VE K─▒TAPLARIN ALINMASI

 


1.   Ö─čretim Sistemi
a) Aç─▒k Ö─čretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulan─▒r. Program; ortak, alan ve seçmeli derslerden, ö─čretim y─▒l─▒ ise birbirinden ba─č─▒ms─▒z üç dönemden olu┼čur. Ö─črenciler, yap─▒lan s─▒navlarda, ba┼čar─▒l─▒ olduklar─▒ derslerin kredisini kazan─▒rlar.
b) Aç─▒k Ö─čretim Lisesinde tüm orta ö─čretim kurumlar─▒nda oldu─ču gibi 2005-2006 e─čitim ö─čretim y─▒l─▒ndan itibaren 4 y─▒ll─▒k e─čitim sistemine geçilmi┼čtir.
c) 2009-2010 e─čitim ö─čretim y─▒l─▒ndan itibaren Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒tl─▒ ve yeni kay─▒t yapt─▒racak tüm ö─črenciler 4 y─▒ll─▒k e─čitim sistemine dahildirler.
d) Talim ve Terbiye Kurulu Ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒n 20/07/2010 tarih ve 76 say─▒l─▒ Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒ Orta ö─čretim Kurumlar─▒ Haftal─▒k Ders Çizelgesine göre tüm orta ö─čretim kurumlar─▒nda oldu─ču gibi Aç─▒k Ö─čretim Lisesinde de 2010-2011 e─čitim ö─čretim y─▒l─▒ndan itibaren alan dersleri kademeli olarak kald─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r. Bundan dolay─▒ ─▒lkö─čretim/ortaokul mezunu olarak veya tasdiknameyle kay─▒t yapt─▒racak ö─črencilerin getirmi┼č olduklar─▒ belgede dönemi 3 ve daha a┼ča─č─▒ olanlar alans─▒z olarak, getirdi─či belgesindeki dönemi 4 ve daha yukar─▒ olanlar alanl─▒ olarak kay─▒t yap─▒lacakt─▒r. 
e) Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒tl─▒ veya yeni kay─▒t yapt─▒ran ö─črenciler y─▒lda iki (üçüncü dönem s─▒nav tarihinin ilk günü itibariyle 17 ya┼č─▒n─▒ doldurmu┼č, 18 ya┼č─▒ndan gün alm─▒┼č olanlar, 22 Temmuz 1994 ve daha önceki do─čumlu olanlar üç) kez dönem sonlar─▒nda yap─▒lan s─▒navlara yeni kay─▒t yapt─▒rarak/kay─▒t yenileyerek kat─▒labilirler.
f) Aç─▒k Ö─čretim Lisesi ders program─▒nda, ortak, seçmeli ve alan dersleri bulunmaktad─▒r. Ö─črenciler, kay─▒tl─▒ olduklar─▒ okul türüne göre gerekli alan mezuniyet kredisine eri┼čmeleri gerekmektedir
g) Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Genel Lise Program─▒nda; Genel Kültür, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türkçe-Matematik ve Yabanc─▒ Dil alanlar─▒ bulunmaktad─▒r. Ö─črenciler, istedikleri takdirde, kay─▒t yenileme dönemlerinde alanlar─▒n─▒ de─či┼čtirebilmektedirler.

Tasdik-nameli ö─črenciler için dikkat edilecekler konular:
• 1990-1991 e─čitim ö─čretim y─▒l─▒ ve daha önceki tarihlerde (1990-1991 e─čitim ö─čretim y─▒l─▒ dahil) tasdikname alan ö─črenciler SINIF S─▒TEM─▒NDE okumu┼čtur.
• 1991-1992, 1992-1993, 1993-1994 ve 1994-1995 e─čitim ö─čretim y─▒llar─▒nda tasdikname alan ö─črenciler KRED─▒L─▒ S─▒STEMDE okumu┼čtur.
• 1995-1996 e─čitim ö─čretim y─▒l─▒ndan itibaren tasdikname alan ö─črenciler ALAN SEÇMEL─▒ SINIF S─▒STEM─▒NDE okumu┼čtur
Yukar─▒da verilen ö─črenim y─▒llar─▒na göre belgeler incelenerek. Örgencilerin alm─▒┼č olduklar─▒ derslerin not dökümlerinin tasdiknamenin ekinde bulunmas─▒na dikkat edilecek. Ayr─▒nt─▒l─▒ not dökümü (EK 2 belgesi) olmayan ö─črencilerin belgeleri kabul edilmeyecektir.

 


2. Ortak Dersler:
Ortak Dersler, Aç─▒k Ö─čretim Lisesinden mezun olabilmek için al─▒nmas─▒ gereken derslerdir. Bu dersler ba┼čar─▒lamazsa tekrar al─▒nmas─▒ gerekir.
• Ortak dersler ba┼čar─▒lmas─▒ veya muaf olunmas─▒ gereken derslerdir.
• Üç kez s─▒nava girilerek ba┼čar─▒s─▒z olunan ortak dersten muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi kazan─▒lm─▒┼č olmaz, sadece ba┼čarma zorunlulu─ču ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar al─▒nabilir.
• Dil ve Anlat─▒m Dersi ba┼čar─▒lmas─▒ zorunlu olan derstir. Bu dersten muaf olunmaz.
• Genel Kültür Alan─▒ndan mezun olabilmek için ortak derslerden en az 80 kredi kazan─▒lmal─▒d─▒r.

3. Seçmeli Dersler:

• Seçmeli Dersler, al─▒nmas─▒ zorunlu olmayan (iste─če ba─čl─▒ ) derslerdir.
• Gerekli alan ve mezuniyet kredisini tamamlamak için, ortak ve alan derslerinin yan─▒nda al─▒nan derslerdir.
• Seçmeli derslerden ba┼čar─▒s─▒z olan ö─črenci o dersi istedi─či takdirde tekrar alabilir veya onun yerine ba┼čka seçmeli ders seçebilir.

4. Kredi:
Dersin Kredisi, Müfredat program─▒nda belirtilen derslerin haftal─▒k ders saati say─▒s─▒ o dersin kredisidir.
• Aç─▒k Ö─čretim Liselerinde ders geçme ve kredili sistem uygulanmaktad─▒r.
• Ö─črenciler, ba┼čard─▒klar─▒ derslerin kredilerini kazan─▒rlar.
• Daha önce alan seçmeli s─▒n─▒f, kredili ve s─▒n─▒f sisteminde ö─črenim görmü┼č ö─črencilerin ba┼čar─▒l─▒ olduklar─▒ derslerin haftal─▒k ders saati say─▒s─▒, Aç─▒k Ö─čretim Liselerinde o dersin kredisi olarak de─čerlendirilir.
Toplam Kredi: Aç─▒k Ö─čretim Lisesinde kazan─▒lan ve tasdikname/denklik ile getirilen derslerin denkli─činin yap─▒lmas─▒yla kazan─▒lan kredilerin toplam─▒. (Toplam krediye alan kredisi dahildir.)
 
Alan Kredisi: Aç─▒k Ö─čretim Lisesinde ki alanlara kar┼č─▒l─▒k gelen derslerden kazan─▒lan kredilerin toplam─▒d─▒r.

5. Aç─▒k Ö─čretim Lisesi için Mezuniyet ┼čartlar─▒

a) Aç─▒k Ö─čretim Lisesine alans─▒z olarak kay─▒t yapt─▒ran ö─črencilerin mezuniyet ┼čartlar─▒.
• Ö─črenim gördü─čü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olmas─▒,
• Toplam kazan─▒lan kredinin en az 192 veya üzeri olmas─▒,
• Ortak derslerin tamam─▒n─▒ ba┼čarmas─▒ veya muaf olmas─▒. Dil ve Anlat─▒m dersinden muafiyet olmamas─▒ nedeniyle mutlaka ba┼čar─▒lmas─▒ gerekmektedir.
• Aç─▒k Ö─čretim Lisesinde en az bir dönem s─▒nava kat─▒lm─▒┼č olmak,

6. Ders Seçimi:

2015 - 2016 E─čitim - Ö─čretim y─▒l─▒nda Aç─▒k Ö─čretim Lisesine kay─▒t yapt─▒ran her ö─črenci s─▒nav─▒na girece─či dersleri seçmek zorundad─▒r. Ders seçimlerini ö─črenci numaras─▒n─▒ ve ki┼čisel ┼čifrelerini kullanarak ö─črenci giri┼č seçene─činden yap─▒lacakt─▒r. Sistem üzerinden ders seçmeyen ö─črenciler s─▒nava giremez. 


7. Kitaplar─▒n al─▒nmas─▒:
Ders seçimi yapan ö─črenci seçmi┼č oldu─ču derslere ait ç─▒kt─▒y─▒ sistem üzerinden alarak bölgelerinde bulunan halk e─čitimi merkezi müdürlü─čüne kitap ç─▒kt─▒s─▒yla birlikte müracaat ederek kitaplar─▒n─▒ halk e─čitimi merkezi müdürlü─čünden alacaklard─▒r.

 


                                 IV. BÖLÜM S I N A V L A R

 


1. S─▒nav ┼čekli ve Tarihi
Aç─▒k Ö─čretim Liseleri s─▒navlar─▒ dönem sonlar─▒nda, E─čitim Teknolojileri Genel Müdürlü─čü Ölçme De─čerlendirme ve Aç─▒k Ö─čretim Kurumlar─▒ Daire Ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒n belirledi─či okullarda, merkezi sistem s─▒nav─▒yla çoktan seçmeli test yöntemiyle yap─▒lmaktad─▒r. S─▒navlarda;
• Her dersten 20 soru sorulmaktad─▒r,
• Her soru 4 seçeneklidir,
• Her do─čru cevab─▒n de─čeri 5 puand─▒r,
• S─▒navda ba┼čar─▒l─▒ olabilmesi için 20 sorudan en az 9’ una do─čru cevap verilerek 45 puan─▒n almas─▒ gerekmektedir.

2. S─▒nava Giri┼č Belgelerinin Al─▒nmas─▒
• S─▒nava Giri┼č Belgeleri www.aciklise.org sitesinde yay─▒nlanacakt─▒r. Ö─črencilerin adreslerine herhangi bir evrak gönderilmeyecektir. Bu adresten al─▒nacak bilgisayar ç─▒kt─▒s─▒ ile s─▒nava girilecektir.
• S─▒nav Giri┼č Belgesini dikkatli bir ┼čekilde inceleyiniz. S─▒nav gününden önce s─▒nava girece─činiz yeri mutlaka görünüz.

3. S─▒nav Günü Yan─▒n─▒za Alman─▒z Gerekenler
• Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Kimlik Kart─▒n─▒z varsa.
• Aç─▒k Ö─čretim Lisesi S─▒nava Giri┼č Belgesi. (internetten alaca─č─▒n─▒z)
• Nüfus Cüzdan─▒ (ya da e┼čde─čer bir kimlik kart─▒).
• Aç─▒k Ö─čretim Lisesi Kimlik Kart─▒ ve S─▒nava Giri┼č Belgesi yan─▒nda bulunmayan ö─črencilerimiz geçerli bir Kimlik kart─▒yla (nüfus cüzdan─▒, ehliyet) salon yoklama listelerinde isimleri olmalar─▒ halinde s─▒nava al─▒nacaklard─▒r.
• S─▒nav günü yan─▒n─▒zda kur┼čun kalem ve silgi bulundurmay─▒ unutmay─▒n─▒z.
• Size verilen cevap kâ─č─▒d─▒n─▒n ad─▒n─▒za düzenlenmi┼č olmas─▒na dikkat ediniz.

 


4. S─▒navlar─▒n De─čerlendirilmesi
S─▒navlar bilgisayar ortam─▒nda de─čerlendirilir. Cevap kâ─č─▒tlar─▒n─▒ okumak için düzenlenmi┼č optik okuyucular hatas─▒z kodlanan cevaplar─▒ de─čerlendirdi─či için kodlama yaparken dikkatli olunuz.
S─▒navlar yap─▒ld─▒ktan sonra, cevap kâ─č─▒tlar─▒ Ölçme De─čerlendirme ve Aç─▒k Ö─čretim Kurumlar─▒ Daire Ba┼čkanl─▒─č─▒nda optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar program─▒ ile de─čerlendirilmektedir. Bu de─čerlendirme program─▒nda ayn─▒ zamanda "Kopya Analiz Tekni─či" kullan─▒lmaktad─▒r. Bu nedenle s─▒nav─▒n─▒z─▒n iptal edilmesi sonucu ma─čdur duruma dü┼čmemeniz için s─▒nav cevap kâ─č─▒d─▒n─▒z─▒ kimseye göstermeyiniz. Kopya çekmeyiniz.

5. S─▒nav Sonuçlar─▒n─▒n Duyurulmas─▒
S─▒nav sonuçlar─▒ internet kanal─▒yla www.aciklise.org adresinden ö─črencilere duyurulacak olup, s─▒nav sonucuna göre bir sonraki dönem için kay─▒t yenilemeyi ve ders seçmeyi unutmay─▒n─▒z.


 

 
Reklam

aciklise-kitabi-musay-yayinlari

Fla┼č Duyurular

%100 Ders geçme garantisi.  Sadece AÖL Aç─▒k Lise Dersleri Veren Kurum. Ayr─▒nt─▒l─▒ Bilgi ─▒çin T─▒klay─▒n─▒z...

 
Haber ve Duyurular
Okul Kodlar─▒ AÇIK Ö─čRET─▒M L─▒SES─▒ Ö─čRENC─▒LER─▒N─▒N Ö.S.S. BA┼čVURULARI ─▒Ç─▒N KULLANACAKLARI ─▒LLERE GÖRE OKUL VE ALAN KODLARIAlan Ad─▒Alan KoduGenel Kültür3283Gen Bilimleri1595Sosyal Bilimler2425Türkçe Matematik3303Yabanc─▒ Dil2761S─▒ra No─▒l Ad─▒Okul Kodu1 ADANA 0190042 ADIYAMAN 0290083 AFYONKARAH─▒SAR 0390034 A─čRI 0490075 AMASYA 0590026 ANKARA 0690067 ANTALYA 0790018 ARTV─▒N 0890059 AYDIN 09900910 BALIKES─▒R 10900311 B─▒LEC─▒K 11900712 B─▒NGÖL 12900213 B─▒TL─▒S 13900614 BOLU 14900115 BURDUR 15900516 BURSA 16900917 ÇANAKKALE 17900418 ÇANKIRI 18900819 ÇORUM 19900320 DEN─▒ZL─▒ 20900621 D─▒YARBAKIR 21900122 ED─▒RNE 22900523 ELAZI─č 23900924 ERZ─▒NCAN 24900425 ERZURUM 25900826 ESK─▒┼čEH─▒R 26900327 GAZ─▒ANTEP 27900728 G─▒RESUN 28900229 GÜMÜ┼čHANE 29900630 HAKKAR─▒ 30900931 HATAY 31900432 ISPARTA 32900833 MERS─▒N33900334 ─▒STANBUL 34900735 ─▒ZM─▒R 35900236 KARS 36900637 KASTAMONU 37900138 KAYSER─▒ 38900539 KIRKLAREL─▒ 39900940 KIR┼čEH─▒R 40900341 KOCAEL─▒ 419007S─▒ra No─▒l Ad─▒Okul Kodu42 KONYA 42900243 KÜTAHYA 43900644 MALATYA 44900145 MAN─▒SA 45900546 KAHRAMANMARA┼č 46900947 MARD─▒N 47900448 MU─čLA 48900849 MU┼č 49900350 NEV┼čEH─▒R 50900651 N─▒─čDE 51900152 ORDU 52900553 R─▒ZE 53900954 SAKARYA 54900455 SAMSUN 55900856 S─▒─▒RT 56900357 S─▒NOP 57900758 S─▒VAS 58900259 TEK─▒RDA─č 59900660 TOKAT 60900961 TRABZON 61900462 TUNCEL─▒ 62900863 ┼čANLIURFA 63900364 U┼čAK 64900765 VAN 65900266 YOZGAT 66900667 ZONGULDAK 67900168 AKSARAY 68900569 BAYBURT 69900970 KARAMAN 70900371 KIRIKKALE 71900772 BATMAN 72900273 ┼čIRNAK 73900674 BARTIN 74900175 ARDAHAN 75900576 I─čDIR 76900977 YALOVA 77900478 KARABÜK 78900879 K─▒L─▒S 79900380 OSMAN─▒YE 80900681 DÜZCE 819001  DI┼č ÜLKELER919004┬áDevam─▒...

Televizyon ve Radyo Yay─▒nlar─▒ AOL Aç─▒k Ö─čretim Lisesi dersleri TRT-4 televizyonu ve radyosunda yay─▒nlanmaktad─▒r. Derslerin yay─▒n saatlerini ö─črenmek için t─▒klay─▒n─▒z. ┬áDevam─▒...

Kampanya Ţšin Třklayřnřz..!

├ľ─čRENC─▒ G─▒R─▒┼č─▒ AÖL Aç─▒k Ö─čretim Lisesi S─▒nav sonuçlar─▒n─▒, S─▒nav giri┼č yerlerini, Ö─črenci ders seçimlerini, alan seçimlerinizi, ┼čifrenizi ve adres bilgilerinizi de─či┼čtirebilece─činiz bölüm. Ayr─▒ca her türlü bilgilerinizi yine bu bölümden güncelleyebilirsiniz.Ö─črenci giri┼či için buraya t─▒klay─▒n─▒z. ┬áDevam─▒...

Ţlayda Dershanesi Ašřk Lise Kurslarř Třklayřnřz


Dershane Kurs Acik Lise Acik Ogretim Lisesi AOL AOL Gazete AOL Portal AOL Bilgilendirme AOL Yardimci Kitap AOL Kitap MAOL Meslek Lisesi ilkogretim Oyun